Web Tasarımı Süreci

Web Tasarımı Süreci

Merhaba,

İnternet siteniz yeterince bulunabilir mi? Size Web tasarımı süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken konuları anlatmaya çalışacağım. Başlıklar ile ifade etmek gerekirse, bu süreci 3 aşamaya bölebiliriz.

  • Planlama
  • Strateji Belirleme
  • Yapım Süreci

Öncelikle sitenizin neyi hedeflediği ile ilgili bir araştırma yapalım. Hangi kitleye hitap edeceksiniz? Hitap edeceğiniz kitle için ürünlerinizi ya da hizmetinizi nasıl satmayı planlıyorsunuz? Sadece internet sitesi yapmış olmak ürünlerinizin hemen satılacağı anlamı taşımaz. Öncelikle hedefinize odaklanmalısınız.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, iyi bir strateji geliştirmelisiniz. Farklı pazarlama stratejileri kullanabilir, bunun için profesyonel kişilerden yardım almayı tercih edebilirsiniz. Arama sonucu odaklı bir yapı için süreci iyi takip etmeli, konuya hakim olmasanız bile, internet sitenizi hazırlayan kişinin SEO uyumlu bir yapı kurduğundan emin olmalısınız. Bu yapı için ayrıca ücret talep edilebileceği gibi, kendi SEO’nuzu yapmanızda mümkün.

Yapım sürecinde özellikle kullanıcı deneyimi (User Experience) oldukça önemlidir. Kullanıcılarınıza kullanımı kolay ve zahmetsiz bir hizmet verirseniz, karşılığını da fazlası ile alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Yapım sürecinde CMS (İçerik Yönetim Sistemi) tercih edilebilir. Bu sistemler hem süreci kısaltır, hem de güncellemeleri sürekli olarak yapılmaktadır. Binlerce ücretli ve ücretsiz eklentileri sayesinde geliştirmeye açıktır. CMS sistemlere  WordPress, Magento, OpenCart gibi yazılımlar örnek olarak verilebilir.

Bir diğer husus Hosting seçimidir. İnternet sitenizin barındırma yeri olarak tabir edilir. Seçeceğiniz hosting oldukça önemlidir. Arama motorları sitenizin açılma hızını bir kriter olarak almaktadır. Bunun sebebi internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar uzun süre beklemezler. İnternet siteniz yeterince hızlı değilse, bu durum ziyaretçilerinizin, yani potansiyel müşterilerinizin sitenizi terk etmesine sebep olacaktır.

 

Share this post